TürkçeDiğer Sitelerimiz

 

 CUNDA

İzlenme 15139


CUNDA ADASI

Ayvalýk ilçesine baðlý adalar topluluðu. Ýrili ufaklý birçok adadan oluþmaktadýr. Bunlardan en büyüðü ALÝBEY(Cunda) adasýdýr. Köprü ile önce Lale adasýna daha sonra dolgu ile Ayvalýk'a baðlandýðýndan artýk yarýmada özelliði taþýmaktadýr.

 

 

AYVALIK (Aivali) Huzur ve Güzellikler Diyari

 

 

 
                 


 

Tarihte Kydonia adiyla bilinen ve uzun bir serüveni bulunan Ayvalik’in, M.Ö. 330’lara kadar inen tarihi Roma ve Bizans uygarliklarinin ardindan 15. yüzyil ortalarinda Osmanli egemenligini yasamistir. Ayvalik, bu tür kültür zenginliginin yani sira doganin bütün güzellikleriyle bezenmis, dogayla tarihin içe geçmis beraberliginin yasandigi, essiz güzellikteki bir yöremizdir. Sanat açisindan da zengin bir içerige sahip Ayvalik’ta, dini ve sivil mimarligin en karakteristik örneklerini görmek mümkündür. Büyük bir bölümü yikilmis olmasina ragmen, ayakta kalan Ayvalik Kiliseleri, Ayvalik’in tarihsel kimligine katkida bulunan eserlerdir. Akdeniz kent mimarisinin olusturdugu mimari örnekler ve bu yapilarin oturdugu denize dik inen tas sokaklar, Ayvalik’in ayricalikli görünümüne en büyük katkiyi saglamaktadir. Görenlerin vazgeçemedigi, görmeyenlerin çok sey kaybettigi yerlerdendir Ayvalik...


 

Iklim

100 km'den fazla kiyi seridi olan Ayvalik'in kendine özgü Akdeniz kiyi iklimi hakim olup, lodos ve poyraz rüzgarlari hakimdir. Yazin ise kavurucu sicaklarda esen Imbat ve Meltem rüzgari serinletici etki yapar. Ögle saatlerinde Batidan esmeye baslayan iyot kokulu imbati ünlüdür.

 

Nüfus

Ilçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayimina göre 58700'dür. Bunun 31980'i ilçe merkezinde, 26700'ü ise kasaba ve köylerde yasamaktadir.

 
 

                   Zeytin ve Zeytinyagi

 

Ayvaligin en önemli özeliklerinden biriside kedine has lezzeti olan zeytin ve zeytinyagidir. Bu özellik buyuk olasilikla iklimi ve toprak yapisindan ileri gelmektedir. Ayvalik cevresinden uzaklasildiginda bunun farklilastigi gorulmektedir.Bu nedenle Ayvalik bölgesinde üretilen Zeytin Yagi Bölgenin en nitelikli Zeytinyagi olarak kabul görmüs ve adeta Ayvalik Zeytinyagi olarak aranan bir marka olmayi basarmistir.

 

Bugün özellikle zeytin agaciyla örtülü topraklariyla Ayvalik, 2.5 milyon zeytin agaciyla Ege’nin zeytin baskenti durumundadir.

 

Beyaz güvercinin agzinda ki barisin simgesi Zeytin dali. Her derde deva, saglik mucizesi Zeytinyagi... Insanligin vazgeçilmez dostu, Zeytin agaciyla tanisikligi tam 8000 yil öncesine dayanmaktadir.

 

Rivayete göre tufana yakalanan Nuh Peygamber’in gemisinden uçurdugu beyaz güvercin, bir süre sonra agzinda bir zeytin daliyla geri dönerek, tufanin bittigini haber vermistir. Bu nedenle Zeytin dali ve beyaz güvercin barisin simgesi olmustur. Hristiyanlar zeytini talih ve baris isareti olarak kabul ederler, elçiler haber getirdigi zaman zeytin dali takdim ederlerdi. Yunanlilar ve Romalilar, zeytin agacinin serefli gelenegini, zeytinliklere girme, yetistirme ve toplama islemini yalnizca iyi ve dürüst insanlarin yapmasina izin vererek sürdürmüslerdir.


                                        
 

Bugün Kral Minos’un Knossos’taki sarayinda bulunan zeytinyagi küpleri ise M.Ö. 2500 yillarinda, Girit Adasi’nin en önemli geçim kaynagi olan, zeytinyagi ticaretinin tanikligini yapmaktadir.
 

 

Adalar

Ayvalik ilçesine bagli adalar toplulugu. Irili ufakli birçok adadan mütesekkildir. Bunlardan en büyügü Alibey (Cunda) adasidir. Köprü ile önce Lale adasina daha sonra dolgu ile Ayvalik'a baglandigindan artik yarimada özelligi tasimaktadir.

 

Ayvalik koyu 22 küçük adayi barindirir. Cunda disinda hiçbirinde yerlesim yoktur. Ara sira balikçilar mola verirler. Motorlarla bu adalara geziler düzenlenir. Ince kumlu, uzun plaji ile Altinova Ayvalik-Ören arasindadir. Yazlik tatil sitelerinin yogunlugu hemen göze çarpar.

Ayvalik Adalari kaynaklarda isim olarak Yund Adalari veya Cunda Adalari olarak da geçmektedir. Rumlar bu adalara Kokuluadalar manasina gelen Hekatonisa demislerdir. Hekatonesos, Apollonnesos, Hekatonnesoi, Hekatos gibi farkli yazilislari da vardir.

-Akoglu adacigi / Kedi adasi (Kopano)

 

-Alibey Adasi / Cunda (Nesos=Ada, Mosko, Yunda, Moshonisi, Moshinos=Kokuluada)

-Çiplak (Chalkis, Cimno)

-Çiçek (Argistra, Angistri)

-Gizli kayalar (Petro=Kaya)

-Göz


-Güvercin / Kizlar Manastiri (St Giorgio / Aya Yorgi) : Tanrinin kutsadigi yerlerden olan Pateriça Körfezi’nde bulunan Güvercin Adasi ve ada içerisindeki manastir, ortaçagdan bu yana günümüze kadar gelebilen bir yapi olarak büyük ilgi görmektedir.

-Hasir (Sefiri)

-ikiz kayalar (Daskali, Daskalio)

-Ilyosta Büyük / Günes / Fener (Ilyosta, Eleos=Günes, Oilios)

-Ilyosta Küçük / Yumurta (Kilyosta, Eleos Pulo)

-Kalemli (Kalamaki)

-Kara / Balkan / Kutu (Kudho)

-Kara ada / Kamis adasi/ Akvaryum (Kalamo, Kalamos)

-Karaada Küçük

-Karaada Büyük / Balik adasi / Tavsan (Psariano=Balik)

-Kayabasi

-Kilavuz / Mosko / Pinar / Klavuz (Mosko Pulo)

-Kiz (Ulya)

-Kumru

-Lale / Dolap / Sogan (Kromido)

-Maden Büyük / Maden (Pirgo, Pordoselene, Pirgos=kale)

-Maden Küçük

-Melina

-Mirmircalar

-Pirgos kayaliklari

-Poyraz ada / Incirli / Yellice (Leyah)

-Sazli ada / Oker

-Tas (Klavo)

-Tasli


-Timarhane Adasi (Tasli Manastir) : Çamlik koyunun tam karsisinda kocaman kayalik ve bu kayaligin dibinde küçük bir bina gibi görünen adadir. Timarhane Adasi mucizeleri nedeniyle bu adi almistir. Adaya zincirleri ile bagli girenlerin akillari basina gelmis olarak çiktiklari söylenir.

-Tavuk (St Yoannis)

-Tüzüner

-Yalniz

-Yelken

-Yuvarlak adacigi (Kalamo Pulo)Ayvalýk, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanýsýra, özellikle adalarýnýn çevresi, deniz dibi zenginlikleri ile dalýþ tutkunlarýnýn tercih ettiði önemli merkezlerden biridir. Ýlçe merkezinde bulunan dalýþ tekneleri ziyaretçilere Ayvalýk'ýn sualtý zenginliði ile tanýþma fýrsatý sunmaktadýr.

* Sarýmsaklý Plajlarý :Ýlçe merkezine 8 km uzaklýktadýr. 7 km uzunluðunda 100 m. eninde bir kumsala sahip plaj; birçok konaklama tesisine, kafeteryaya özellikle deniz mahsulleri satan restoranlara ve gazinolara sahiptir.Yurtdýþýndaki plajlardan bir farký olmamasýna raðmen bakýmsýzlýk hakettiði ilgiyi görmemesine neden olmaktadýr.Devamýndaki Þahinkaya (Badavut) plajý ince ve temiz kuma sahiptir.

* Altýnova : Ayvalýk ilçesinin þirin bir bucaðý olan Altýnova, temiz sahillere sahiptir. Ýlçe merkezine 13 km. olan belde, piknik ve gezi yerleri ile orman içinde dinlenmeye olanak saðlamaktadýr.

* Ali Çetinkaya (Armutçuk): Ýlçenin kuzey kýyýsýnda temiz,ince kumu ile halka açýk bir plajdýr.

* Duba Mevkii: Belediye Plajý, Alibey Adasý yolu üzerindedir.

* Alibey Adasý (Cunda):Ýlçe merkezine karayolu ile 8 km. uzaklýktadýr. Adanýn çevresi doðal plajdýr. Türkiye'nin ilk boðaz köprüsü burada, Alibey Adasý ile Ayvalýk arasýnda inþaa edilmiþtir 

 

DÝÐER

 SÝTEMÝZÝ ZÝYARET ETMEK ÝÇÝN TIKLA  www.cundatur.tr.gg


08/02/2023 Gün Ortalama:54  Bugün15 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.214.216.26